O duševnom zdraví…
Už od roku 1991 si každoročne 10. októbra pripomíname svetový deň duševného zdravia. Cieľom tohto dňa je upozorniť na dôležitosť duševného zdravia a zvýšiť úsilie o jeho zlepšenie.
Štatistické merania na Slovensku ukazujú, že ročne ochorie psychickým ochorením približne 250 000 ľudí a približne 1 milión ľudí má skúsenosť s psychickou chorobou, pričom medzi najčastejšie psychické poruchy sa udáva depresia, samovražda, schizofrénia, Alzheimerova choroba, úzkostné a fóbické poruchy a poruchy príjmu potravy. Len v Žilinskom kraji bolo v roku 2022 realizovaných 191 907 psychiatrických vyšetrení (prvovyšetrení a opakovaných kontrolných vyšetrení).
Duševné zdravie a starostlivosť oň patrí do rúk každého jedného z nás. Neprekvapivo, aj pri duševnom zdraví je najdôležitejšia prevencia. Čo teda môže každý z nás robiť, aby si duševné zdravie udržiaval?
Podporiť duševné zdravie môžeme hneď niekoľkými spôsobmi. Mnohokrát opakované „človek je sociálny tvor“ v kontexte duševného zdravia platí dvojnásobne. Podporou pre dobré duševné zdravie sú dobré vzťahy. Nejde pritom len o vzťahy s rodinou, ale aj s priateľmi, známymi a v neposlednom rade aj vzťah k sebe. Vo vzťahoch s druhými máme možnosť zdieľať, čo nás trápi ale aj čo nás teší, z čoho máme strach ale aj to, ako ho prekonávame a aké úspechy sme dosiahli.
Duševnému zdraviu prospieva aktivita, či už športová alebo tvorivá. Nemusí pritom ísť hneď o olympijský výkon, či vrcholové diela. Postačí prechádzka namiesto cesty autom, schody namiesto výťahu, práca v záhrade, individuálny, či skupinový šport. A či už tvoríme dobroty v kuchyni, bytové dekorácie alebo si zaspievame pri upratovaní, robme to aj s myšlienkou na naše duševné zdravie.
Učíme sa celý život, možno ste túto frázu počúvali od učiteľov, či rodičov, alebo ste to poznamenali už aj sami. Náš mozog má rád, keď sa môže učiť nové veci, kto sa učí, stále rozvíja svoje schopnosti. Nemusí to byť hneď vysoká škola, môžeme sa pokúsiť priblížiť našim rodinným príslušníkom a pokúsiť sa naučiť niečo, v čom sú dobrí oni, čo ich zaujíma a spolu s novou schopnosťou pracujeme aj na vzájomnom vzťahu. V neposlednom rade duševnému zdraviu prospieva byť zapojený, niekam patriť, či to už budú susedia z bytového domu, s ktorými usporiadate spoločnú brigádu, či guláš, či to budú rodičia na detskom ihrisku, s ktorými zdieľate skúsenosti, či to bude záujmový krúžok... Výskumy ukazujú, že ľudia aktívni komunitne majú vyššiu kvalitu života. A napokon, je čas oddychovať, čas podávať výkon a aj čas na zábavu a mali by byť zastúpené rovným dielom. Keď sa nám táto rovnováha nepodarí každý deň, pokúsme sa o ňu aspoň častejšie ako doposiaľ.
Čo však robiť vtedy, keď cítim, že moje duševné zdravie nie je v rovnováhe a hľadám pomoc? Pomoc v oblasti duševného zdravia existuje. Kto však niekedy mal ťažkosti s duševným zdravím, mohol naraziť na nižšiu dostupnosť pomoci. Odborníci v oblasti duševného zdravia sú však aj v našom meste. Pre deti, mládež (až do ukončenia školskej dochádzky, v niektorých prípadoch až do ukončenia VŠ) a ich rodičov je to najmä Centrum poradenstva a prevencie, či školský psychológ. Na úrade práce sociálnych vecí a rodiny na referáte poradensko-psychologických služieb poskytujú kolegovia individuálne, párové aj rodinné poradenstvo.
V prípade, že chcete na vašich témach a ťažkostiach pracovať psychoterapeuticky, môžete sa obrátiť na psychológov s psychoterapeutickým výcvikom. Psychoterapeuti pracujú väčšinou v súkromnej praxi alebo v zdravotníckych, či sociálnych zariadeniach.
Ak trpíte vážnymi duševnými ťažkosťami je možné objednať sa na vyšetrenie ku psychiatrovi. Narozdiel od psychológov, psychiater je lekár, ktorý má k dispozícií aj medikamentóznu terapiu, zjednodušene, po vyšetrení a stanovení diagnózy má možnosť predpísať vám lieky.
Povedomie o duševnom zdraví sa našťastie v posledných rokoch zvyšuje. Netreba ho vnímať izolovane od zdravia telesného. Svetová zdravotnícka organizácia ponúka definíciu zdravia a popisuje ho ako stav kompletnej fyzickej, duševnej, sociálnej a spirituálnej pohody. Myslime na to, keď budeme pri gratulácii, či stretnutí želať našim známym zdravie. Na záver teda želám všetkým dostatok, nielen fyzického zdravia!